Mélyül az LMP válsága: a teljes Vas vármegyei elnökség elhagyta a pártot
Az elmúlt hónapokban sorra hagyták el a pártot legismertebb politikusai.
Nem azért nincs pénz, mert nem kerestük meg, dehogy. Hanem mert valamely gonoszok, IMF, EKB, brüsszeli bürokraták, bankárok, megszorítók nem engedik, hogy legyen.
„Nem csak görög barátaink hajlanak arra, hogy álmokra szavazzanak, és másutt is sűrűn bukkannak fel az álmokat szállító, népükért őszintén aggódó széplelkek és kevésbé őszintén aggódó politikai populisták. Önellátó ebben minden nép, s minél szerényebb más javak termelésében, annál nagyobb demagógszaporulattal büszkélkedhetik. Akad nekünk is elég, jobb- és baloldalon, kormányon és ellenzékben. S hogy az álmokat ne cáfolja egyszerre az ortodox közgazdaság-tudomány és az édesanyánktól tanult intelem, megfordul ok és okozat, megszületnek a pénzügyi ezotériák. Nem azért nincs pénz, mert nem kerestük meg, dehogy. Hanem mert valamely gonoszok, IMF, EKB, brüsszeli bürokraták, bankárok, megszorítók nem engedik, hogy legyen.
Alekszisz Ciprasz, a Sziriza vezére, aki kampánya korai szakaszában még az eurózónából való kilépéssel és a hitelszerződések felmondásával fenyegetve szerzett híveket, a hatalomhoz közeledve sokat szelídült. Megérthette, vagy gazdasági szakértői elmagyarázták, hogy aki nem törleszti hiteleit, annak nem több lesz a pénze, hanem kevesebb. Azt, hogy az Unió támogatása és az Európai Központi Bank hitelei nélkül ismét az összeomlás szélére sodródhat Görögország, s ha nem jut a köztisztviselő-hadsereg fizetésére, közvilágításra, az iskolák fenntartására, és még mi mindenre, akkor kormányzása nem sokáig tart.
Most, amikor az Euronews éppen élőben közvetíti győzelmi beszédét, Ciprasz viszonylag mértéktartó. Adócsökkentést és jóléti intézkedéseket, ingyenes egészségügyet és szociális élelmiszerjegyeket ígér, egyszerre új állásokat és a minimálbérek emelését. A görög költségvetés legsúlyosabb betegségéről, a botrányos adózási fegyelem javításáról szót sem ejt, ám óvatosan megígéri a reformok, a pénzzabáló állami vállalatok privatizációjának fenntartását és békében hagyja a bankokat. Megígéri Görögország nemzetközi kötelezettségeinek tiszteletben tartását (mármint a hitelek törlesztését) és az euró megőrzését. Ám mindenek előtt ígéri a »megszorítások« és a »diktátum« megszűntetést: tiszteletet és méltóságot Görögországnak. Ismerős.”